Jak dbać o układ krążenia?

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób boryka się z różnego rodzaju chorobami cywilizacyjnymi. Do takich chorób można z całą pewnością zaliczyć choroby serca. Najczęściej cierpią na nie osoby starsze oraz borykające się z zaburzeniami metabolicznymi czy miażdżycą. Chorobom serca z całą pewnością sprzyja stres oraz siedzący tryb życia. Pewne znaczenie odgrywają również czynniki genetyczne oraz choroby przebyte w dzieciństwie. Nie da się ukryć, że bardzo często rozwojowi chorób serca sprzyjają używki. Zbyt mocna kawa, herbata, papierosy czy alkohol z całą pewnością nie pomagają dbać o układ krążenia. Co więc robić aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób serca?

Nadwaga to Twój wróg!

Każdy z nas zdaje sobie na ogół sprawę z tego, że właściwa masa ciała chroni nas przez różnego rodzaju chorobami. Zbędne kilogramy nie tylko szpecą nasz wygląd, ale również przyczyniają się do powstawania niekorzystnych zmian chorobowych w naszym organizmie. Najbardziej niebezpieczne są kilogramy kumulujące się w okolicach brzucha, gdyż otyłość brzuszna sprzyja powstawaniu niekorzystnego metabolizmu glukozy, a co za tym idzie w dłuższej perspektywie prowadzi do rozwoju cukrzycy typu drugiego. Warto więc starać się unikać nadwagi, bo to prosta droga również do nadciśnienia. Stąd zaś już jeden krok do zaburzeń układu krążenia i chorób serca. Aby więc unikać nadwagi warto wprowadzić do swojego życia kilka prostych nawyków. Przede wszystkim starajmy się dużo ruszać. Jeżeli nie lubimy sportów intensywnych, postawmy na spokojną jazdę rowerem oraz długie spacery. Każdy z nas powinien zrobić przynajmniej pięć tysięcy kroków dziennie, a jeśli zrobimy dziesięć tysięcy kroków, możemy już liczyć na bardzo pozytywne efekty. Dzięki regularnym i systematycznym spacerom spalimy sporo kalorii oraz poprawi się wydajność naszych płuc. Nie da się również ukryć, że szybkie marsze pomogą nam wysmuklić i wydłużyć nasze mięśnie. Dzięki temu nasza sylwetka będzie bardziej sprężysta, a nasza skóra jędrna.

Co więc robić?

Reasumując rozważania, można z łatwością dojść do wniosku, że choroby serca można uznać obecnie za choroby cywilizacyjne. Zapadają na nie głównie osoby starsze i obciążone genetycznie. Coraz częściej jednak chorują także osoby młode, zwłaszcza z nadwagą. Warto więc nade wszystko unikać jej wystąpienia. Dzięki temu nie będziemy musieć martwić się o to, że nadmierne kilogramy przyczynią się do powstania choroby. Dobrze jeśli zadbamy o to, by mieć dużo aktywności fizycznej. Jazda na rowerze, spacer czy bieganie sprawią, że choroba raczej nie dopadnie nas za szybko.

 

Author: odchudzanienakawie.pl