Prawidłowy przyrost wagi u dziecka

Wszyscy rodzice pragną, aby ich dzieci zdrowo rosły, w tym także w prawidłowy sposób przybierały na wadze. W czasie każdego badania kontrolnego dziecka, sprawdza się również jego wagę oraz wzrost. Brak odpowiednich przyrostów wagi może być bardzo ważnym sygnałem wskazującym na problemy ze zdrowiem.

Obowiązujące normy wskazują, że dziecko powinno podwoić masę ciała w ciągu pół roku od urodzenia. a w ciągu roku potroić. Oczywiście trzeba też pamiętać, że te dane są uśrednione, a przeprowadzenie pomiaru wagi u kilkumiesięcznego malucha nie jest proste ze względu na ruchliwość dziecka. Prawidłowa waga dzieci określana jest więc na podstawie danych statystycznych. Przeprowadzony pomiar wagi dziecka należy porównać do tak zwanych siatek centylowych, które określają prawidłowe wyniki dla danej grupy wiekowej.

Przy ustalaniu prawidłowej wagi dziecka warto wziąć pod uwagę kilka innych czynników, między innymi stan zdrowia, genetyczne uwarunkowania budowy ciała, kondycję fizyczną, konstrukcję psychiczną oraz sposób odżywiania. Bardzo ważne jest zadbanie o prawidłowe odżywianie malucha, który będzie potrzebował odpowiedniej ilości białek, tłuszczy i węglowodanów.

Author: odchudzanienakawie.pl