Wady wzroku u najmłodszych

Zdrowe oczy i wzrok są kluczową częścią rozwoju dzieci. Ich oczy powinny być regularnie badane, ponieważ wiele problemów ze wzrokiem i chorób oczu można wcześnie wykryć i leczyć.

Lekarze Okulistyczni

Upewnij się, że opieka wzrokowa i kontrola wzroku są częścią rutynowej opieki medycznej Twojego dziecka.

Różni lekarze oferują pielęgnację oczu, a ich nazwy mogą być mylące:

Okuliści to lekarze, którzy zapewniają kompleksową opiekę oka z medycyną i chirurgią.
Okuliści pediatryczni to lekarze, którzy przechodzą dodatkowe specjalne szkolenie w leczeniu problemów z oczami u dzieci.
Optometrzy świadczą usługi, które mogą być podobne do okulistów, ale nie wykonują operacji. Niektórzy optometrzy specjalizują się w problemach z oczami u dzieci.
Optycy dopasowują i regulują okulary.

Regularne badania wzroku

Rutynowe badania lekarskie wzroku dzieci obejmują:

Noworodki powinny być sprawdzane pod kątem ogólnego zdrowia oczu przez pediatrę lub lekarza rodzinnego w żłobku szpitalnym.
Noworodki wysokiego ryzyka (w tym wcześniaki), osoby z rodzinnymi zaburzeniami wzroku w wywiadzie oraz te z oczywistymi nieregularnościami oka powinny zostać zbadane przez lekarza okulistę.
W pierwszym roku życia wszystkie niemowlęta powinny być rutynowo badane pod kątem zdrowia oczu podczas badań kontrolnych u swojego pediatry lub lekarza rodzinnego.
W wieku około 3½ lat dzieci powinny przejść badania pediatryczne lub ostrość wzroku (testy mierzące ostrość widzenia) u swojego pediatry lub lekarza rodzinnego.
W wieku około 5 lat dzieci powinny zostać sprawdzone pod kątem widzenia i ustawienia oka przez pediatrę lub lekarza rodzinnego. Osoby, które nie przejdą któregokolwiek testu, powinny zostać zbadane przez okulistę.
Po ukończeniu 5 roku życia należy przeprowadzać rutynowe badania przesiewowe w szkole i gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, a także w przypadku wystąpienia objawów takich jak zezowanie lub częste bóle głowy. (Wiele razy nauczyciel zauważy, że dziecko nie widzi dobrze w klasie).
Dzieci, które noszą okulary korekcyjne lub kontakty, powinny być poddawane corocznym kontrolom przez okulistę w celu sprawdzenia zmian wzroku.

Najczęstsze problemy z oczami

Czasami dziecko wie że jego wzrok nie jest najlepszy ale wstydzi lub boi się do tego przyznać z obawy jakie wywołują u niego okulary, dlatego ważne jest regularne badanie wzroku. Kilka chorób oczu może wpływać na dzieci. Większość z nich jest wykrywana przez badanie wzroku za pomocą wykresu ostrości w latach przedszkolnych.

-Niedowidzenie („leniwe oko”) to złe widzenie w oku, które może wydawać się normalne. Dwie typowe przyczyny to skrzyżowane oczy i różnica w błędzie załamania światła między obiema oczami. Nieleczona niedowidzenie może spowodować nieodwracalną utratę wzroku w uszkodzonym oku. (Do tego czasu „programowanie” mózgu zignoruje sygnały z tego oka.) Niedowidzenie najlepiej leczyć jak najwcześniej, najlepiej zanim dziecko skończy 8 lat.
-Strabismus to niewspółosiowość oczu; mogą wejść, wyjść, w górę lub w dół. Jeśli to samo oko jest chronicznie niewyrównane, w tym oku może rozwinąć się niedowidzenie. Dzięki wczesnemu wykryciu można przywrócić widzenie, łatając odpowiednio ustawione oko, co zmusza źle ustawione oko do pracy. Chirurgia lub specjalnie zaprojektowane okulary mogą również pomóc w wyrównaniu wzroku.
-Błędy refrakcji oznaczają, że kształt oka nie załamuje się prawidłowo (zgina) światło, więc obrazy wydają się rozmyte. Błędy refrakcyjne mogą również powodować niedowidzenie. Krótkowzroczność jest najczęstszym błędem refrakcyjnym u dzieci w wieku szkolnym; inne obejmują dalekowzroczność i astygmatyzm.

Author: odchudzanienakawie.pl