Soczewki odpowiednie dla Twoich potrzeb

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest decyzją, którą powinieneś podjąć z okulistą. Właściwy wybór zależy od wielu czynników, w tym od błędu refrakcji, wady jaką ma Twój wzrok od tego, co tolerują Twoje oczy, twoich oczekiwań i tego, jak chętnie dbasz o swój sprzęt.

Oto kilka rzeczy do rozważenia przed egzaminem okulistycznym dla kontaktów:

Jak często nosisz kontakty?

Czy planujesz nosić soczewki kontaktowe codziennie, czy tylko w weekendy lub na specjalne okazje?

Większość osób nosi te miękkie, które zwykle można nosić wygodnie w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Z drugiej strony sztywne przepuszczalne dla gazu styki muszą być noszone codziennie, aby były wygodne.

Jak wybredny jesteś w kwestii ostrości swojej wizji?

Sztywne przepuszczalne dla gazu (zwane również RGP lub GP) mogą początkowo przyzwyczaić się, ale często zapewniają ostrzejsze widzenie niż te miękkie, szczególnie jeśli masz astygmatyzm.

Jeśli spróbujesz miękkich kontaktów i będziesz rozczarowany klarownością swojego wzroku, rozważ przejście na soczewki GP.

Czy chcesz odpowiednio dbać o swoje kontakty?

Aby uniknąć poważnych problemów związanych z tymi kontaktowymi, w tym grzybiczych infekcji oka i owrzodzeń rogówki, konieczne jest stosowanie roztworów zalecanych przez lekarza okulistę.

Chociaż jednorazowe kontakty zmniejszyły ryzyko niektórych infekcji oka, codzienna pielęgnacja soczewek jest nadal niezbędna, aby zachować zdrowie oczu podczas ich noszenia.

Jeśli wolisz unikać codziennego czyszczenia i dezynfekcji, rozważ codzienne kontakty jednorazowe. Dzięki „jednodniowym” miękkim po prostu wyrzucasz je po jednorazowym użyciu i zakładasz nową parę następnego dnia.

Czy noszenie na noc jest dla Ciebie ważne?

Czy podoba Ci się pomysł ciągłego noszenia soczewek kontaktowych, także przez noc? Niektóre z nich przepuszczają przez nie duże ilości tlenu i zostały zatwierdzone przez FDA do noszenia na noc.

Ale ich ciągłe noszenie nie jest bezpieczne dla wszystkich. Jeśli jesteś zainteresowany dłuższymi kontaktami, okulista oceni, jak dobrze twoje oczy tolerują noszenie przez noc, aby ustalić, czy jest to bezpieczne dla ciebie.

A może chcesz zmienić kolor oczu?

Dostępne są kolorowe pary, które nadają nowy wygląd. Te specjalne kontakty mogą poprawić kolor oczu lub całkowicie go zmienić, nawet jeśli masz ciemne oczy.

Soczewki kontaktowe z efektem specjalnym (zwane również teatralnymi lub kostiumowymi) mogą radykalnie zmienić wygląd twoich oczu. Kontakty ze specjalnymi efektami, nazywane gotyckimi, mogą nawet sprawić, że będziesz wyglądać jak wampir w popularnej serii filmowej Saga Zmierzch.

Teatralne zaś są szczególnie popularne na Halloween, a także są dostępne bez mocy korekcyjnej, jeśli nie potrzebujesz korekcji wzroku.

Jednak wszystkie pary nawet kontakty nie korygujące (lub „plano”), są uważane za wyroby medyczne i nie można ich kupić bez profesjonalnego dopasowania i recepty na soczewki kontaktowe napisane przez licencjonowanego okulistę.

 

Author: odchudzanienakawie.pl