Jak dbać o kolana biegając?

Nie ulega wątpliwości, że sport to zdrowie. Bez uprawiania sportu nie jesteśmy w stanie zachować zdrowia na długie lata. Z całą więc pewnością dobrze byłoby zadbać o regularną aktywność fizyczną w naszym życiu. Jeżeli połączymy systematyczną aktywność fizyczną ze zrównoważoną dietą, możemy liczyć na to, że choroby będą nas omijać. Czasami jednak podczas uprawiania różnorakich sportów dochodzi do urazów. Podczas biegania, które jest jednym z najczęściej uprawianych sportów nierzadko cierpią kolana.

Uraz kolana. Jak go unikać?

Nie da się ukryć, że kolana są bardzo często obciążane podczas biegania. Przede wszystkim odpowiada za to nieprawidłowa technika biegania oraz nieodpowiednie obuwie. Ciężko jednak wiedzieć od samego początku jak biegać w sposób nieobciążający kolan. Poza tym, bieganie jest takim sportem, że nawet mimo właściwej techniki i tak będzie obciążało nasze kolana. Na pewno jednak warto zminimalizować ryzyko powstania urazu kolana. Urazy kolana są bowiem o tyle problematyczne, że kontuzja bardzo często lubi się odnawiać, nawet jeśli została wyleczona. Bardzo często kontuzje kolan odnawiają się podczas ponawianego wysiłku lub podczas gwałtownych zmian pogodowych. Z całą pewnością warto więc spróbować dowiedzieć się jaka jest technika biegania najmniej obciążająca kolana. Dobrze byłoby również zadbać o to, aby mieć dobrej jakości obuwie do biegania. Obuwie powinno amortyzować ewentualne wstrząsy. W ten sposób będziemy chronieni przed urazami biegając po nierównym podłożu.

Co robić, gdy dojdzie do urazu?

Jeżeli dojdzie już do urazu, koniecznie przerwijmy jogging. Warto ochłodzić zbolałe miejsce, zwłaszcza jeżeli doszło do opuchlizny. Czasami drobny uraz można próbować leczyć w warunkach domowych. Jeżeli jednak doszło do bardziej poważnej kontuzji, niezwłocznie udajmy się do lekarza. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, warto profilaktycznie wykonać prześwietlenie. Wówczas będziemy mieć pewność, że wszystko będzie w porządku z naszym zdrowiem. Nie wolno również zapominać o okresie rekonwalescencji. Bardzo wiele osób tuż po zaleczeniu urazu kolana chciałoby wrócić do aktywności fizycznej. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż ciężko żyć bez biegania osobom, które tę aktywność pokochały. Należy jednak zaznaczyć, że zbyt szybki powrót do biegania może przyczynić się do odnowienia naszej kontuzji. Warto więc dmuchać na zimne i chociaż trochę się pooszczędzać. Dzięki temu po upływie pewnej ilości czasu będziemy mogli śmiało powrócić do naszej ulubionej aktywności fizycznej bez obaw o to, że odnowi to naszą kontuzję.

 

Author: odchudzanienakawie.pl