Drugie śniadanie dla rocznego dziecka może być przygotowane na słodko lub tradycyjnie. Tak naprawdę od tego, co dziecko zjadło rano, zależeć będzie, co podasz mu na drugie śniadanie. Często zdarza się, że pora drugiego śniadania wypada podczas spaceru lub zabawy na placu zabaw. Warto wtedy mieć przygotowane coś, co można zjeść inaczej niż przy stole lub w foteliku do karmienia. Możesz wtedy sięgnąć po owoce – jabłka lub gruszki a do tego podać dziecku chlebek typu wasa albo krążki ryżowe.
Drugie śniadanie dla rocznego dziecka – przykłady
Po obfitym śniadaniu, które zjadło z rana dziecko, można zdecydować się lżejsze drugie śniadanie. Z uwagi na to, że w diecie rocznego dziecka trzeba unikać cukru, potrawy mogą być słodzone chociażby owocami lub syropem klonowym i miodem.
Z owoców, które nadają słodki smak przygotowywanym posiłkom najlepszy jest banan. Można go zmiksować z ciastem do naleśników albo kaszą. Dobra będzie też miękka gruszka. Do zrobienia słodkiego musu użyj truskawek albo jagód – będą świetnym dodatkiem do jogurtu albo ryżu.
Ciekawą propozycją deseru, czy drugiego śniadania dla rocznego dziecka, będą ciasteczka zrobione w domu. Aby przygotować domowe biszkopty potrzebne będą:
- 2 jajka
- pół szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
- łyżeczka cukru kokosowego
Najpierw trzeba ubić pianę z dwóch białek, potem dodać żółtka oraz mąkę i cukier. Z tak przygotowanego ciasta można formować ciasteczka – należy użyć małej łyżeczki i kłaść ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciastka pieczemy w piekarniku przez około 10 minut w temperaturze 180 stopni.
Jeśli dziecko lubi owoce możesz przygotować mu na drugie śniadanie owocową sałatkę a do tego podać herbatniki. Do sałatki wybierz owoce sezonowe. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego możesz wybrać i zmieszać: borówki, ananasa, kiwi i banany. Całość możesz posypać kokosem albo wiórkami gorzkiej czekolady.
Jeśli drugie śniadanie podajesz dziecku przed drzemką, staraj się by nie był to słodki posiłek. Cukier, nawet naturalny, działa pobudzająco i dziecko może mieć kłopot z zaśnięciem. Możesz wtedy zdecydować się na kanapki albo jajka.
Nie ma nic złego w wykorzystywaniu gotowych produktów. Normy, które muszą spełniać produkty żywnościowe dla dzieci są mocno wyśrubowane i nie ma obaw co do ich jakości. Jeśli tylko chcesz, możesz sięgać po gotowe kaszki albo biszkopty i chrupki dostosowane składem do wieku dziecka.
Najnowsze komentarze