Dlaczego warto zadbać o swoje zęby?

Każdy z nas chciałby zachować zdrowie na długie lata. Nie zawsze jednak robimy wszystko by o nie dbać. Zazwyczaj większość z nas docenia dar jakim jest zdrowie, kiedy zaczynamy uskarżać się na jakieś dolegliwości. Warto byłoby więc zrezygnować z życia w biegu i zainteresować się tym co możemy zrobić dla swojego zdrowia. Na pewno przyjdą nam do głowy dwie ważne kwestie: dieta i aktywność fizyczna. Aktywność fizyczna, najlepiej ta uprawiana na świeżym powietrzu potrafi sprawić, że poczujemy się lepiej. Dieta bogata w składniki odżywcze pomoże nam zadbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób zaniedbuje swoje zęby. Pamiętamy o tym, aby dbać o układ krążenia czy o wątrobę, ale higiena jamy ustnej schodzi już na dalszy plan. Tymczasem chore zęby mogą sprawić, że zachorują również inne nasze organy. Dlatego też warto byłoby o nie zadbać.

Jak dbać o zęby?

Nie ulega wątpliwości, że nie powinno się zapominać o codziennym myciu zębów. Zaleca się mycie zębów przynajmniej jeden raz dziennie, przez dwie do trzech minut. Z całą jednak pewnością można stwierdzić, że najlepiej byłoby myć zęby po każdym posiłku. Dla niektórych osób mycie zębów do prawdziwy rytuał. Są osoby, które przed myciem nitkują również swoje zęby i płuczą usta specjalnym płynem antybakteryjnym. Inne osoby myją swoje zęby w pośpiechu i niedokładnie. Jest to spory błąd. Nawet jeżeli nie przepadamy za tą prostą czynnością jaką jest mycie zębów, powinniśmy się do niej przykładać. Najlepiej byłoby nauczyć się myć zęby po każdym posiłku. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasza jama ustna będzie odpowiednio zadbana.

Kiedy dentysta?

Wiele osób powie, że dentystę powinniśmy odwiedzać dopiero wówczas, gdy coś nas boli. Jest to jednak stanowczo zbyt pozna pora. Stomatologa powinniśmy odwiedzać profilaktycznie przynajmniej raz w roku, a idealnie byłoby odwiedzać swojego dentystę raz na pół roku. Dzięki temu będziemy mogli zatroszczyć się o nasze zęby zanim stanie im się krzywda. Czasami bowiem niektórych zębów nie udaje się już uratować. Dlatego tak istotna jest odpowiednia kontrola dentystyczna. Czasami w porę wyleczony ząb ma szansę służyć nam jeszcze przez długie lata. Implanty są zaś kosztowne i nie każdego z nas na nie stać. Należy wspomnieć również o tym, że im pozniej podejmiemy leczenie tym większa szansa na to, ze będzie ono bolesne i długotrwałe. Jeżeli jednak zadbamy o swoje zęby i odwiedzimy stomatologa choć raz w roku, istnieją spore szanse na to, że nie będziemy musieli szybko korzystać z usług protetyka.

 

Author: odchudzanienakawie.pl