Picie kawy a odchudzanie

Jeszcze do niedawna kawa była uważana niezdrową. Na szczęście nieustannie prowadzone badania udowodniły, że regularne spożywanie małej czarnej w odpowiednich ilościach może mieć naprawdę pozytywny wpływ na zdrowie. Czy w takim razie działa równie korzystnie na zrzucanie niechcianych kilogramów? Sprawdzamy, jaki jest związek między piciem kawy a odchudzaniem!

Jakie właściwości ma kawa?

Związek między piciem kawy a odchudzaniem tkwi w jej korzystnych właściwościach. Dlaczego? Mała czarna przede wszystkim poprawia metabolizm, dzięki czemu jedzenie jest szybciej trawione, a kolejne kilogramy na wadze znikają. Na tym jednak nie koniec! Uwielbiany napój pomaga zmniejszyć łaknienie, a co za tym idzie – ryzyko podjadania między posiłkami jest minimalizowane, a Ty możesz cieszyć się efektami widocznymi gołym okiem. Jak to możliwe? Kofeina powoduje krótkotrwałe podniesienie poziomu glukozy we krwi, a do tego zawiera kafestol, który spożywany regularnie może zmniejszyć zachcianki na słodycze.

Jak pić kawę w trakcie odchudzania?

Właściwości małej czarnej z pewnością zachęcają do sięgania po kolejne filiżanki. A jak powinno wyglądać picie kawy, aby miało wpływ na odchudzanie? Przede wszystkim nie należy przesadzać – maksymalna dawka na dobę dla dorosłego człowieka wynosi około 400 mg kofeiny. W przybliżeniu oznacza to 4 kubki Twojej ulubionej małej czarnej, które należy spożywać głównie rano i w godzinach przedpołudniowych. Wieczorem, aby nie mieć problemów ze snem, możesz wybrać mieszankę bezkofeinową. Warto również pamiętać o rezygnacji ze zbędnych słodzików, syropów czy mleka, które przecież zawierają kalorie! Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie picia zwykłej kawy, a zależy Ci na jej odchudzających właściwościach, to możesz pozwolić sobie na odrobinę mleka roślinnego.

Kto nie powinien pić kawy?

Choć wiele osób uwielbia spokojne, poranne picie kawy, a odchudzanie z jej pomocą może być jeszcze łatwiejsze, to w niektórych przypadkach należy zrezygnować z małej czarnej. Kto nie powinien sięgać po kofeinowy napój? Odradza się go przede wszystkim pacjentom z problemami z ciśnieniem – kawa może je podnosić. Na szczęście na rynku znajdziesz alternatywę dla klasycznej mieszanki, czyli kawę dekofeinizowanąj, którą należy jednak pić ostrożnie i z umiarem. Dodatkowo na liście osób, które powinny unikać małej czarnej, znaleźli się także pacjenci z wrzodami żołądka, chorobami trzustki lub kamicą dróg żółciowych. Dlaczego? Choć picie kawy może wpływać na odchudzanie, to niesie za sobą ryzyko zwiększenia wydzielania kwasu solnego przez żołądek i w efekcie nasilenie nieprzyjemnych objawów.

 

Kategoria: moda, dieta, zdrowie

Author: odchudzanienakawie.pl