Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie brzucha

Mięśnie brzucha najchętniej ćwiczoną partią ciała

Najczęstszą częścią ciała, którą trenuje się, jest brzuch. Brzuch jest wizytówką sprawności i estetycznego wyglądu. Jednakże nie tylko względy estetyczne powinny być powodem utrzymywania brzucha w świetnej formie. Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie brzucha  oprócz względów estetycznych to chyba wie każdy. Prawidłowe umięśnienie brzucha jest niezbędne do utrzymania klatki piersiowej o raz kręgosłupa we właściwej pozycji. Na ruchy w dolnej części kręgosłupa wpływ ma przede wszystkim brzuch i jego mięśnie. Słabe mięśnie brzucha s powodem słabego kręgosłupa i mogą doprowadzić do uszkodzenia krążka międzykręgowego w momencie zginania czy dźwigania. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia kręgosłupa. Nadwaga powoduje do przedwczesnego ścierania się krążków międzykręgowych i następnie urazu kręgosłupa. Powodem, dla którego warto ćwiczyć mięśnie brzucha, jest przede wszystkim zdrowotny, a nie estetyczny. Nadmierna tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha może przyczynić się do choroby serca, nadciśnienia, cukrzycy.

Skąd wiedzieć, czy to już jest moment, kiedy przekraczamy normę tkanki tłuszczowej

Można to zmierzyć na poziomie pępka. Tzn. obwód w tym miejscu dla kobiety to jest około 86 cm a dla mężczyzn 102 cm. Inny sposobem obliczenia przekroczonej normy na wysokości pępka to stosunek obwodu do obwodu bioder. Gdzie dla kobiet wartość ta wynosi 0,8 a dla mężczyzn 0,9.

Na co mają wpływ mięśnie brzucha? Ważne informacje

Spośród 6 mięśni brzucha każdy z nich spełnia jakąś funkcję. Między innymi mięśnie brzucha mają wpływ na wygięcie się kręgosłupa, na wydech, na tworzenie się właściwego ciśnienia w płucach.
Ćwiczenia mięśni brzucha mają również wpływ na równowagę człowieka, a nawet na skórę wokół brzucha – szczególnie istotne dla Pań. Należy wiedzieć, że nie jest wskazane codzienne ćwiczenie mięśni brzucha. Mięśnie brzucha muszą mieć czas na regenerację. Najlepiej, aby ćwiczenia brzuszków odbywały się dwa trzy razy w tygodniu, zwiększając ich intensywność. Pamiętać, że trening mięśni brzucha należy poprzedzić rozgrzewką. Ponadto, aby ćwiczenia mięśni brzucha były efektywne pierwszej kolejności należy pozbyć się tkanki tłuszczowej. W tym celu niezbędne są ćwiczenia na skutek których był przyspieszony oddech oraz przyspieszone bicie serca.
Ćwiczenia brzucha są bardzo ważne dla zdrowia, ale jeżeli pomimo ćwiczeń widać, że nie ma postępu w zmianie mięśni brzucha należy skonsultować się ze specjalistą. Fizjoterapeuta uroginekologiczny (w przypadku kobiet) sprawdzi pracę przepony, pracę powłoki brzusznej, dna miednicy oraz wydolność mięśni głębokich, celem wyeliminowania dysfunkcji w tej materii.

Author: odchudzanienakawie.pl