Winorośl, z których otrzymujemy owoce, czyli winogrona mają szerokie zastosowanie. Możemy je spożywać na surowo, suszone czy w formie soku. Winogrona służą także do produkcji wina. Ciemne winogrona to doskonały lek na zaparcia, skaleczenia czy rany. Posiadają wiele cennych składników. To źródło fruktozy i glukozy.
Dodatkowo zawierają potas, więc są polecane osobom z nadciśnieniem. Ciemne winogrono jest źródłem kwasów organicznych. Zawiera magnez i wapń. Dzięki zawartości magnezu i chloru, poprawia pamięć. Ciemne winogrono to również bogactwo witaminy A, B, C, żelaza, jodu oraz błonnika pokarmowego.
Właściwości ciemnych winogron
Winogrona są także źródłem przeciwutleniaczy. Chronią one przed miażdżycą. W skórce owoców zawarty jest resweratrol. Wykazuje on działanie przeciwutleniające. Winogrona są dosyć kaloryczne. W 100 g owocu znajdziemy ponad 50 kal. Winogrona redukują wydzielanie sebum. To składnik wielu kosmetyków. Winogrona idealnie nadają się na sok. Doskonale komponują się z mięsami. Można z nich robić galaretki czy przetwory. Polecane do różnych gatunków serów tzw. deski serów. Sprawdzą się w sałatkach owocowych i deserach. Od niedawna w Polsce są bardzo popularne liście winorośli. W sklepach możemy kupić marynowane liście. Stosuje się je do przygotowania gołąbków. Z fermentowanych winogron produkuje się wino. Pestki winogron służą do tłoczenia oleju. Suszone winogrona to inaczej rodzynki. Przed dodaniem do sernika czy innego ciasta, należy je wymoczyć. Winogrona są na pewno zdrowym i smacznym owocem. Najlepiej je spożywać z pestkami i skórką. Obecnie możemy kupić winogrona bezpestkowe. Korzystnie wpływają na perystaltykę jelit. Ciemne winogrona są bogatsze w przeciwutleniacze. Zawierają one dużo organicznych związków. Sok z winogron korzystnie wpływa na skórę oraz układ krwionośny. Ciemne winogrona zawierają błonnik i potas. Wystarczy ok. 20 winogron dziennie, aby obniżyć poziom sodu w naszym organizmie. Ciemne winogrona zapobiegają zaparciom. Warto je jeść rano do śniadania.
Winogrona zawierają cukry oraz kwasy, które dbają o mięśnie jelit i żołądka. Winogrona to idealny środek profilaktyczny na Alzheimera. To przede wszystkim zdrowe i smaczne owoce. Zawierają one antocyjany. Możemy je spożywać w postaci samodzielnej, na surowo lub jako suszone owoce. To idealny składnik ciast, sosów oraz soków. Winogrona możemy kupować zarówno zimą jak i latem. Dostępne tak naprawdę w każdym sklepie. Bardzo duże znaczenie ma pochodzenie owocu. Najlepsze i najsłodsze winogrona pochodzą z Chile. Za kilogram winogron zapłacimy od 8 do nawet 20 zł. Warto je spożywać regularnie. Winogrona działają moczopędnie. Polecane są osobom z problemami układu moczowego. Warto również postawić na naturalne przetwory z winogron. Najlepiej zrobić je samodzielnie w domu. Jednak jeśli zamierzamy kupić gotowy sok czy dżem z winogron,warto zwrócić uwagę na skład. Winogrona są słodkie, więc nie należy dosładzać przetworów czy soków. Posiadają one spore ilości naturalnych cukrów. Naturalnym sokiem winogronowym słodzone są jogurty czy serki.
Najnowsze komentarze