Nie da się ukryć, że sport to zdrowie. Z całą jednak pewnością sport niesie za sobą również wiele zagrożeń. Rzecz jasna, nie należy go z tego powodu unikać. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego jakie aktywności fizyczne nam służą, a jakich powinniśmy unikać. Przy wyborze aktywności fizycznej warto wziąć pod uwagę rozmaite kryteria. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swój wiek. Starsze osoby powinny unikać na przykład sportów ekstremalnych, ze względu na zwiększone ryzyko kontuzji. Oprócz kontuzji sporty ekstremalne nierzadko prowadzą do zawałów serca, jeżeli mamy problemy z krążeniem. Czasami jednak podczas uprawiania spokojnych aktywności może dojść do kontuzji i urazów. Co należy wówczas zrobić?
Objawy i przyczyny zerwanych ścięgien
Bardzo wiele osób lubi biegać. Część z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia lub zakończenia dnia bez joggingu. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze uprawianie joggingu jest bezpieczne. Jeżeli jesteśmy nieodpowiednio rozgrzani możemy zrobić sobie krzywdę. Jednym z najczęstszych urazów przy bieganiu jest chociażby uraz kolana. Nierzadko dochodzi również do zerwania ścięgien. Bardzo często mają z tym problem mężczyźni po czterdziestym roku życia. Nie da się jednak ukryć, że kobiety również są na to narażone, zwłaszcza te po menopauzie. Czym objawia się zerwanie ścięgien? Najczęściej zerwane zostaje ścięgno Achillesa. Najczęściej podczas zerwania konkretnego ścięgna słychać pewne nieprzyjemne chrupnięcie. Znacznie częściej na urazy tego typu narażone są osoby ze słabym unaczynieniem ścięgien. Następstwem zerwania ścięgna jest ból, który zazwyczaj opisywany jest jako nagły i intensywny. Uszkodzeniu może towarzyszyć również widoczny obrzęk. Mogą pojawić się wylewy podskórne. Jak należy postępować w przypadku wyżej opisanego urazu?
Co robić przy zerwanych ścięgnach?
Nie da się ukryć, że zerwanie ścięgien wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Nie wolno próbować leczyć tego typu urazów na własną rękę. Ze względu na niesamowicie intensywny ból byłoby to jednak niewykonalne i niezbyt rozsądne. Pierwszym badaniem, które powinno się wykonać w przypadku zerwania ścięgien jest USG. USG ścięgien pozwala ocenić ich rzeczywisty stan. Czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny. Niekiedy jednak można obyć się bez niego. Po zerwaniu ścięgna konieczna jest rekonwalescencja. Bez odpowiedniego odpoczynku nie zregenerujemy się i nasz organizm nie będzie przygotowany do uprawiania aktywności fizycznej. Jeżeli jednak zadbamy o przygotowanie, będziemy mogli szybko wrócić do ukochanej aktywności.
Najnowsze komentarze