Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się harmonijnie. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze jest to możliwe. W pewnych okolicznościach rozwój dziecka może zostać zahamowany z przyczyn niezależnych od rodzica oraz od dziecka. Rozwój dziecka mogą zahamować między innymi przebyte traumy lub choroby. Przyczyną, która w jakimś stopniu ograniczy rozwój dziecka może być również rozwód rodziców lub śmierć albo poważna choroba najbliższego członka rodziny. Z tego też względu dobrze byłoby gdyby rodzice zwracali bacznie uwagę na to jakie reakcje wywołują w dzieciach określone wydarzenia. Na co jednak należy zwracać szczególną uwagę?
Co zrobić, gdy dziecko jest nadmiernie wycofane?
Wielu rodziców ma ten problem ze swoimi pociechami, że wydają im się one zbyt żywe i rozbiegane. Znaczna większa trudność pojawia się jednak wtedy, gdy dziecko jest ciche i nadmiernie spokojne. Co należy wówczas robić i czy jest to w ogóle problem? Niektórzy rodzice są bowiem wówczas zadowoleni, bo dziecko jest grzeczne. Warto jednak bacznie przyjrzeć się temu jak dokładnie zachowuje się nasze dziecko. Nie każdy spokój będzie rzecz jasna objawem jakiejś choroby lub zaburzenia. Jeżeli nasze dziecko jest jednak zbyt spokojne, warto zastanowić się czy nie cierpi ono na autyzm. Objawy autyzmu pojawiają się co do zasady do trzeciego roku życia dziecka. Jeżeli podejrzewamy u dziecka objawy autyzmu jak najszybciej powinniśmy zabrać je do specjalisty.
Czym jest autyzm?
Autyzm to nic innego jak pewne zaburzenie neurologiczne. Dzieci dotknięte autyzmem żyją niejako we własnym świecie. Dziecko, które ma problem z tym zaburzeniem nie widzi potrzeby zbyt częstego kontaktu z otoczeniem, a co za tym idzie nie wchodzi w interakcje z innymi osobami. Może więc wydawać się oschłe wobec rodziców. Mogą nie absorbować go zabawy z rówieśnikami. Wreszcie, autystyczne dziecko może nie pozwalać się dotykać rodzicom. Czasami, w skrajnych przypadkach dziecko panicznie zareaguje na próbę wejścia do jego świata. Mogą nie podobać mu się powitania członków rodziny. Ważne, aby uświadomić sobie czym jest autyzm i pomóc naszemu dziecku, jeżeli boryka się ono z tym zaburzeniem. Odpowiednia i długo trwająca terapia jest w stanie sprawić, że objawy autyzmu staną się mniej dokuczliwe zarówno dla dziecka jak i dla jego najbliższego otoczenia. Takie rozwiązanie niesie za sobą obopólne korzyści, gdyż dziecko jest w lepszej kondycji, a rodzice są spokojniejsi o jego rozwój. Pociecha rozwija się znacznie bardziej harmonijnie.
Najnowsze komentarze